Norvégia, ötödik nap, délután 13 órára foglaltuk le még otthon a Nigardsbreen gleccsertúrát. Úgy hirdette magát, ez a
túra mindenkinek megfelelő. Több részből áll, először hajóval tizenöt perc, majd egy óra gyaloglás a gleccserhez. Ott a kötés és más egyebek oktatása harminc perc, majd a gleccsertúra negyvenöt perc. A végén
minden ugyanúgy visszafelé.
Csoportunk összeáll norvégékből és két vörös hosszú hajú bakfisukból, másik család spanyolék három kamasz fiúkkal.
Elle, szőke helyes kislány bemutatkozik, ő fog kalauzolni minket. Megvizsgálja a bakancsainkat, akié nem megfelelő, annak kihoz a raktárból egy pár kincstárit, lecserélteti. Mindenki lábához méretre igazítja a mászóvasat, felakasztja egy egy jégcsákányra és a markunkba nyomja. Víz, elemózsia, kesztyű, napszemüveg mindenkinél legyen, indulhatunk.
Egyből felháborodunk, mert a hajó nem működik. Covid van, nincs tömörülés, a hajóutat a parton gyalog tesszük meg. Öt fok, süt a nap, kövekről kövekre ugrálunk, végül is élvezzük a gyaloglást.
Emelkedik az út, már hatalmas laposra koptatott
sziklákon kapaszkodunk. Elle pihenőt rendel, míg szusszanunk elmeséli, ötven évvel ezelőtt itt húzódott a gleccser jéghatár. Mára ez jóval feljebb van,
menjünk tovább.
Elérjük a gleccserhatárt, az eső bekeményít,
már nem víz hanem jég szakad ránk, a szél tépi a kabátjainkat. Vikingék előkotorják a hátizsákból az esőkabátot, hátukra terítik, a kapucnit nem teszik fel, hosszú rőt hajukat rángatja a süvöltő szél.
Elle megáll két hatalmas összeölelkező sziklánál, négy nagy hordó a rejtekükben. Kivesz belőle mindenkinek egy egy hevedert. A tomboló szélben mutatja hogyan kell belebújnunk. Semmit nem értünk, Elle hangja nem jut el hozzánk csatoljuk ahogy tudjuk a hevedert, szerencsére már volt rajtunk hasonló a zippline-nál Horvátországban. Végén odamegy mindenkihez ellenőrizni a munkánkat. Most jön a mászóvas. Párom lábán mutatja be a biztonságos kötést. Hihetetlen ez a kislány, nekem szétfagy az ujjam, ahogy hozzáérek a vashoz, lehajolva a hátamat teljes szélességben veri a jég, ő pedig beköti a spanyolék három lurkójának a vasát is. Próbálok elrejtőzni a kapucnim mélyébe, mindenem átázott, kabátom, pulcsim, pólóm, nadrágomból belül folyik a víz, zoknim cipőm nyeli.
Elle kihúz a badellából egy végtelen hoszú kötelet, amin két méterenként hurok. Libasorban minden hurokra ráakaszt valakit. Élen ő, majd spanyolék: gyerekek, anyuka, apuka, majd következem én, a párom, hátul Vikingék. Elle bemutatót tart, hogyan kell mászni, ereszkedni, lépni, csáklya használat, stb… Jó, jó mindent értünk, csak induljunk már, mert szétfagyunk egy helyben állva ebben a zivatarban, szélben.
Lassan lépünk, spanyol gyerekek esnek kelnek, lábukon a vas állandóan beleakad a kötélbe. Fél szememet tudom csak nyitva tartani, ver a kapucni alá minden, amit csak fel tud kapni a szél. Alattunk szikrázik a töredezett jég, lábainkat erősen belevágjuk, csákányra támaszkodunk, kapaszkodunk fel, ereszkedünk a mélybe.
Elvánszorgunk a gleccser egyik szélcsendes mélyedésébe, ahol Elle megint
teljesíti a kötelességét, pár szót szól valamiről, amit már soha nem
tudunk meg, mert a szél ordítását nem képes túlharsogni, mi meg nem akarjuk megismételtetni vele, nehogy egy másodpercet is tovább kelljen ácsorogni
a kopogósra fagyott ruháinkban.
És ekkor spanyolék apukája elővesz egy mobilt a zsebéből, Elle kezébe nyomja, hogy örökítse meg a boldog családi kiruccanást. Pedro elképzelése az lehetett, hogy a család összetömörül, háttérben a fjorddal. Elindul maga köré gyűjteni, sorba rendezni ivadékait, rég elfeledve azt az apró tényezőt, hogy én hozzá vagyok kötve. Beránt a családi fotó szegélyéhez, meglepődik... én is, hogy talpon tudtam maradni. Mindketten tudjuk, hogy egyikünk sem akarja ezt a fotót.
Kompromisszumra kapható vagyok, toporogjunk jobbra balra, sikerül Pedrót a családjához igazítani, míg én a madzag másik végén kikerülök a képből. És ekkor Pedróné fordulást int, hiszen neki szüksége van egy ugyanilyen képre gleccseres háttérrel is. Ó hogy miért nem fagytál oda a jéghez! Szervezés, koordinálás, most a képemet veri a jég és az eső, egymás kötelein bukdácsolunk át.
Indulunk tovább, félkőrt írunk le, felnézek egy pillanatra, úgy nézünk ki, mint egy láncra vert, görbehátú rogyadozó jeticsapat. Hogy pusztult volna ott a Google, amikor otthon szervezés közben feldobta ennek a túrának a hirdetését.
Órák óta gyalogolunk, a jégeső visszavált szakadó esőre. Közönyösen tűrjük, annyi segítséget jelent, hogy most már ki tudom nyitni mindkét szemem, rácsodálkozom a lábam alatti türkizkék világra. Félelmetes, ahogy a víz zúdul be a hatalmas kék tölcsérekbe, a mélyben folytatja az útját, majd a gleccseren túl visszatér a felszínre, ezer felé ágazva a lapos sziklákon, rohan a fjordba. Feljebb bátor fiatal vikingek csoportban gyakorolják a gleccserfal mászást. Mindkét kezükben csákány, lógnak a köteleken, küzdenek a gravitációval és a zuhogó esővel.
Végre fordulunk, közeledik a gleccser perem, Pedró már fárad, kétszer magával ránt, de talpon maradunk. Elle int, állj, lecsatol minket a kötésről, vasakat és hevedert le. Kesztyűből képtelen vagyok kihúzni a kezem, abba a pózba fagytak az ujjaim, ahogy a csákány nyelét markoltam. Vikingék még a vasakat is tisztára mossák a talpunk alatt rohanó vízben, mielőtt visszaakasztják a csákány nyelére. Nagyon helyes!
Indul a túra visszafelé a sziklákon. Enyhül az eső, néha villant a nap is pár sugarat, a szél is megszelídül. Élmény visszanézni, a vizes kövek szikráznak a fényben. Nadrágom alsó része szárad, már képes lobogni.
Spanyol gyerekek egyre többet csúsznak a fenekükön, zuhannak a kövek alá, de le a kalappal, csak a legkisebb pityeredik el. Viking anya előttem ugrál szikláról sziklára, követem a lépéseit, ahol neki biztos a talaj, az nekem is jó lesz... Mégsem.
Megcsúszom a sziklaperemen, nem tudok megkapaszkodni, zuhanok, kezem alám fordul, vissza a patakba. A gatyám megint locsog. És amikor kezdeném magam sajnálni, fájós ujjamat jajveszékelni, a Viking anya előttem egy hatalmas ferde csúszós lapos sziklán meginog, lábai a levegőben, hátára esik, hatalmas puffanás, koppanás, feje nekivágódik a szikla élének.
Ez kész. Ez a büdös életben innen fel nem kel. Vért, agyvelőt nem látok, de hát akkora vörös gubanc alatt érthető is. Következő röpke gondolatom az, hogy a hullaszállító, hogyan fogja kiküszködni innen. Helikopter ide nem száll le. Mi fogjuk kivonszolni...Hát rám ne számítsanak!
És megmozdul! Bakker ez él. Feltámaszkodik, kezével keresi, nyomkodja a púpot a fején. Végre a viking is visszafordul, kíváncsian néz asszonyára. Az feltápászkodik, megrázza a fejét, rendezi magát, - nincs itt semmi látnivaló - tereli előre a lányait. Ilyen nincs! Legalább egy apró agykárosodás!
Mászunk tovább a sziklákon, felragyog a nap, visszafordulok. A gleccser által laposra koptatott hatalmas meredély, amelyen ereszkedünk le, szikrázik a napsütésben. Előkerülnek a napszemüvegek, egy hatalmas csillogó tükörkatlanban próbálunk talpon maradni.
Mindannyian felélénkülünk, egymásra mosolygunk, - már nem haragszom rátok kedves Pedró család - sőt addig vetemedem, hogy megkérdezem, honnan jöttek és merre tartanak.
A szélben térdtől lefelé megszárad újra a nadrágom, onnan felfelé vacogok, tapad rám tíz kiló vizes gönc, a vállamon, hátamon jegesre fagyva. Átérünk a gleccser laposra koptatott részén, most már fák között mászunk.
Aztán hirtelen ott a kis hajókikötő, innen már fél óra és látszik a parkoló.
- Ugye nem baj, ha nem megyek veled vissza a cipőraktárig? Leadod az én csákányomat és vasamat is? Csak nyisd ki az autót.
Az autóban lehámozom magamról a négy réteg ruhát, belefacsarom a vödörbe, szárazat húzok. Istenem! Add, hogy ne legyen tüdőgyulladás!
Mire párom visszaér, már lefő a kávé. Milyen finom meleg a bögre oldala! Ő is átöltözik, a lakóautó belseje óriási gőzölgő fregolivá válik.
Indulás, még éjszakai szállást kell találni, holnapra a Klímapark a cél. Ott nem lesz eső, vagy szél, csak 2C* hideg. Mi az nekünk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése